O Fundacji

Fundacja Pronautis > O Fundacji

Założycielami Fundacji Pronautis są Anna i Robert Nawroccy – małżeństwo, które swoje pasje i doświadczenie zawodowe postanowiło przekuć na działalność społeczną. Fundacja została powołana w 2017 roku. Od zawsze byli społecznikami i wykazywali działania prospołeczne. Od początku kierowali się chęcią pokazania, że sporty wodne są dostępne dla wszystkich, bez względu na wiek, płeć, statut majątkowy czy stan sprawności. Chcą przełamywać stereotyp, że żeglarstwo jest sportem elitarnym, dostępnym tylko dla wybranych grup społecznych. Poza tym chcą uświadomić jak najwięcej osób, że jest to świetnym sposób na spędzanie czasu wolnego, odpoczynek, poznawanie walorów przyrodniczych i krajobrazowych naszego pojezierza.

Od początku swojej działalności zajmujemy się organizacją spływów kajakowych i rejsów żaglówkami. Co roku organizujemy obóz sportowo – żeglarski w Powidzu dla dzieci i młodzieży z powiatu gnieźnieńskiego i Gniezna. Organizujemy również pikniki i festyny rodzinne nad jeziorami znajdującymi się na terenie Pojezierza Gnieźnieńskiego, dając rodzinom możliwość spędzenia czasu wolnego na kajaku, żaglówce, wspólnego biesiadowania przy ognisku oraz nauce bezpiecznego zachowania się nad wodą. Swoje działania kierujemy również dla osób z niepełnosprawnościami, organizując dla nich i ich rodzin spływy kajakowe i rejsy żaglówkami po jeziorach i rzekach Pojezierza Gnieźnieńskiego, traktując to przede wszystkim jako aktywną rehabilitację. Poprzez takie działania przełamujemy stereotypy i pokazujemy, że osoby niepełnosprawne mogą również aktywnie spędzać czas na kajaku i żaglówce.

Kolejną naszą główną działalnością misyjną jest wspieranie i podejmowanie działań na rzecz osób z różnych grup społecznych tj.: osób zagrożonych wykluczeniem społecznym, osób z niepełnosprawnością i ich rodzin/opiekunów, osób w kryzysie. Posiadamy w swojej ofercie również dla tych osób bardzo szeroki pakiet usług. W 2021 roku rozpoczęliśmy zajęcia z hipoterapii dla osób z niepełnosprawnościami dzieci i dorosłych. Z tej działalności zrodził się pomysł utworzenia własnego ośrodka hipoterapii. W 2022 roku w związku z realizacją przez fundację projektu Wielkopolski Ośrodek Ekonomii Społecznej, przekształciliśmy się w przedsiębiorstwo społeczne, którego głównym zadaniem jest prowadzenie Stajni „Przyjazna Przystań”. Stajnia znajduje się w Szczytnikach Duchownych, we wsi położonej niedaleko Gniezna (województwo wielkopolskie, powiat gnieźnieński, Gmina Gniezno).